Skip to main content
Google Hız Testi - Dijital Pazarlama

Google Hız Testi Nedir? Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

Şirketiniz için yeni bir web sitesi hazırladınız. Günlerce tasarım üzerinde emek harcadınız. Herkesi mutlu edecek bir tasarımda mutabık kaldınız. Ancak güzel web sitenizin ihtiyacınız kadar hızlı olmadığını farkettiniz.

Peki, Google’ın 2010 yılından beri site hızı konusunda takıntılı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Google Mobile First Index kapsamında sayfa hızının da üst sıralarda listelenme kriterleri arasına girdiğini (Google Çalışanı Gary Illyes’in açıklaması)…

Google’a göre sitem ne kadar hızlı?

Eskiden, web sitelerinin olması gerekenden daha yavaş çalışmasına neden olan sorunları teşhis etmek zordu. Aynı şekilde arama motorlarının sitenizi ne kadar hızlı gördüğünü de. Birkaç yıldır kullanıcıların beğenisine ve kullanımına sunulan Google hız testi bu iki soruya da net bir referans noktası oldu.

Artık önemli olan, tools.pingdom veya gtmetrix gibi farklı ölçümleme sitelerine göre sitenizin ne kadar hızlı olduğu değil, Google’a göre web sitenizin ne kadar hızlı olduğu.

Google hız testi yani PageSpeed Insight nedir?

Google hız testi aracı olarak tanımlayabileceğimiz PageSpeed Insight, sitenizin Google’a göre hangi hızda açıldığını belirtir bir analiz aracıdır. Üstelik problemleri de listelediğinden size daha hızlı bir web sitesi için yol haritası çıkartır. Kendi deyimleriyle, PageSpeed Insights, bir sayfanın mobil ve masaüstü cihazlar için performansını ölçer.

PageSpeed skorları 0 ile 100 puan arasındadır. Skor ne kadar yüksekse hız o kadar daha iyi demektir; 85 ve üzerindeki bir skor, sayfanın iyi performans gösterdiğine işaret eder. Kullanması oldukça basit. Dilerseniz Google hız testinde Google’ın kendi sitelerinden birini,  inceleyelim. Şimdiden söylemesi, sonuç trajikomik!

PageSpeed Insight sitesine giderek, karşınıza çıkan kutucuğa “https://developers.google.com” yazalım ve “Analiz Et” tbutonuna basalım.

PageSpeed Insight Nedir
PageSpeed Insight Analiz

Ardından, sonuçlara bakalım. Önce mobil sonuçlar. Korkarım Google’ın bu sitesi sınıfta kaldı.

PageSpeed Insight Mobil Sonucu
PageSpeed Insight Mobil Sonucu

Şimdide masaüstü sonuçlara bakalım. Buradaki performans daha iyi görünüyor.

PageSpeed Insight Masaüstü Sonucu
PageSpeed Insight Masaüstü Sonucu

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, aşağı doğru ilerlediğinizde iyileştirme önerileri listelenmekte.

Google PageSpeed Insight öneriler
Google PageSpeed Insight öneriler

Kısaca, “sunucu yanıt süresini kısaltın, oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın, tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın, resimleri optimize” edin gibi uyarılarla karşılaştık. Örneğin resimlerle ilgili “nasıl düzeltileceğini göster” linkine tıkladığımızda, bize yüksek boyutlu resimleri listeliyor, hatta bunları ufaltarak ne kadar tasarruf edeceğimizi bile gösteriyor Söz gelimi bu örnekte 2 resmin boyutunu 22,9 KB ufaltabileceğimiz ifade edilmiş. Ancak Google’ın hizmetlerinde sınır yok! Şimdi daha detaylı bir bilgi almak için Google’ın Test My Site with Google sitesine gidelim.

Test My Site with Google
Test My Site with Google

Aynı şekilde kutucuğa “https://developers.google.com” yazalım sağdaki ok tuşuna basarak analizi başlatalım. “Sitelerin çoğu yükleme sırasında ziyaretçilerinin yarısını kaybediyor.” cümlesinin bizim için kuvvetli bir işaret olduğunu da ayrıca aklımızın bir köşesine not edelim!

Bu sitede daha kreatif bir şekilde farklı veriler elde ediyoruz. Söz gelimi an itibariyle “3G’de yükleme süresi: İyi” ve “Yükleme süresi nedeniyle tahmini ziyaretçi kaybı %10” gibi. Bu ipuçları ile birlikte “ücretsiz raporumu gönder” şeklinde farklı bir özellik var ki şiddetle tavsiye ederiz. Bu rapor sizlere veya konu ile ilgilenen ekibe net bir yol haritası çıkartacaktır.

Test My Site with Google - Analiz Sonucu
Test My Site with Google – Analiz Sonucu

Web tasarımıyla fazlasıyla haşır neşir olan bir ekip olarak sizlere önerilerimizi şöyle sıralayabiliriz.

Web siteleri nasıl hızlandırılır?

İyi bir müşteri deneyimi yaşatmak adına sizlere tavsiye edeceğimiz  4 ipucu:

Mutlaka resimlerinizi sıkıştırın, web sitelerini analiz ederken görüdüğümüz en sık hatalardan bir tanesi devasa resim boyutları. Görsellik önemli ama inanın site hızı daha önemli!

Mutlaka tarayıcı ön belleğini kullanın. Tarayıcı önbelleği ufak bir çabayla hız konusunda ciddi bir mesafe kaydetmenize yarayan bir araçtır. Bir kullanıcı herhangi bir web sayfanızı yüklemek için her seferinde tüm süreci yeniden başlatacağına önceden yüklenmiş kaynakları kullanıcılara “hatırlamak” etkili bir yöntemdir. Böylece ziyaretçi sitenizdeki yeni bir sayfaya gittiğinde, logolarınız ve altbilgileriniz gibi tüm verilerinizin tekrar yüklenmesi gerekmez.

HTML’nizi küçültün. HTML kodlarının kapladığı alanı en aza indirmek, Google’dan iyi bir puan almak için betkili bir yöntemdir. Küçültmekten kastedilen, bir tarayıcının HTML’i nasıl işleyeceğini etkilemeksizin gereksiz verilerin kaldırmak veya sabitlemektir.

Daha da etkili sonuçlar almak için, özellikle reklam vereceğiniz landing page’ler için AMP’yi kullanın. AMP, Accelerated Mobile Pages ibaresinin, yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ın kısaltmasıdır. Ya da bir başka deyişle mobil sayfaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için Google tarafından uygulanan bir projedir. Gereksiz içeriği ortadan kaldıran ve mobil sayfalarınızın neredeyse anında yüklenmesini sağlayan açık kaynaklı bir form oluşturarak çalışır.

Eğer Google hız testi sonucunda ne yapacağınız konusunda kararsızsanız, ya da web sitenizi profesyonel ellere teslim etmek isterseniz Magna Ajans olarak sizleri ofisimize bekleriz!

SEO kategorimize geri dönebilir ya da Google’ın bir sitede doğru bir link yapısı elde etmek için önerdiği tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Dünyayı Magna ile Takip Edin
Bültenimize kaydolarak dijital dünyadaki yeniliklerden, detaylı analizlerimizden haberdar olabilirsiniz!
Hayır teşekkürler
Üye olduğunuz için teşekkürler.
Gizliliğinize saygı duyuyoruz. Bilgileriniz bizle güvende ve asla paylaşılmaz.
Hemen kayıt ol.
×
×
WordPress Popup